ARMATEC A/S
| Regnskabsår | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 88,4 mio. kr. | 36,2 mio. kr. | 28,0 mio. kr. | 53,2 mio. kr. | 95,6 mio. kr. |
| 2024 | 65,8 mio. kr. | 15,1 mio. kr. | 14,9 mio. kr. | 38,6 mio. kr. | 75,4 mio. kr. |
| 2023 | 31,7 mio. kr. | 7,5 mio. kr. | 5,9 mio. kr. | 4,8 mio. kr. | 35,0 mio. kr. |
| 2022 | 65,8 mio. kr. | 19,7 mio. kr. | 14,9 mio. kr. | 38,6 mio. kr. | 75,4 mio. kr. |
| 2021 | 32,4 mio. kr. | 7,5 mio. kr. | 5,9 mio. kr. | 18,3 mio. kr. | 35,0 mio. kr. |
| 2020 | 32,8 mio. kr. | 8,7 mio. kr. | 6,8 mio. kr. | 18,9 mio. kr. | 31,4 mio. kr. |
| 2019 | 33,9 mio. kr. | 9,4 mio. kr. | 7,3 mio. kr. | 19,6 mio. kr. | 30,8 mio. kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for ARMATEC A/S. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
ARMATEC A/S (CVR: 42685313) er registreret som aktieselskab, beliggende i Glostrup, inden for branchen Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter, Status: Aktiv.
Virksomheden bag CVR-nummer 42685313 blev registreret i CVR den 18. december 1972 og er i dag registreret som aktieselskab. Navnet ARMATEC A/S har været virksomhedens registrerede navn siden den 17. juni 1994. Virksomheden har 59 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2025 er bruttofortjenesten 88,4 mio. kr., årets resultat 28,0 mio. kr. og egenkapitalen 53,2 mio. kr.
Virksomheden har adresse på Mjølnersvej 4-8, 2600 Glostrup.
For ARMATEC A/S foreligger der 7 regnskaber for regnskabsårene 2019–2025.
Egenkapitalen er vokset fra 19,6 mio. kr. i 2019 til 53,2 mio. kr. i 2025, svarende til en stigning på 171,5 %.
Virksomheden har leveret overskud i alle 7 regnskabsår med oplyst resultat.
Seneste regnskabsår (2025) gav et resultat på 28,0 mio. kr. mod 14,9 mio. kr. året før – en fremgang.
Navnehistorik
CVR-nummeret har haft følgende registrerede navne. Tidligere navne er historik og betegner ikke virksomhedens nuværende identitet.
- JØRGEN A. NIELSEN A/S(18. december 1972 – 16. juni 1994)Tidligere navn
- ARMATEC A/S(siden 17. juni 1994)Nuværende navn
Ofte stillede spørgsmål om ARMATEC A/S
- Hvad er ARMATEC A/S' CVR-nummer?
- ARMATEC A/S' CVR-nummer er 42685313. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev ARMATEC A/S stiftet?
- Virksomheden bag CVR-nummer 42685313 blev registreret den 18. december 1972. Navnet ARMATEC A/S har været registreret siden den 17. juni 1994.
- Har ARMATEC A/S tidligere haft andre navne?
- Ja. Virksomheden med CVR-nummer 42685313 har tidligere heddet JØRGEN A. NIELSEN A/S (18. december 1972 – 16. juni 1994). Det nuværende navn, ARMATEC A/S, har været registreret siden den 17. juni 1994.
- Hvilken branche opererer ARMATEC A/S i?
- ARMATEC A/S opererer indenfor branchen "Engroshandel med maskiner til minedrift og bygge- og anlægsaktiviteter".
- Hvor har ARMATEC A/S adresse?
- ARMATEC A/S har adresse på Mjølnersvej 4-8, 2600 Glostrup.
- Hvilken virksomhedsform har ARMATEC A/S?
- ARMATEC A/S er registreret som aktieselskab.
- Hvor mange ansatte har ARMATEC A/S?
- ARMATEC A/S har 59 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er ARMATEC A/S stadig aktiv?
- Ja, ARMATEC A/S er en aktiv virksomhed.
- Tjener ARMATEC A/S penge?
- Ja, ARMATEC A/S realiserede et overskud på 28.010.104 kr. i regnskabsåret 2025.
- Hvad er ARMATEC A/S' egenkapital?
- ARMATEC A/S' egenkapital er 53.212.797 kr. ifølge regnskabet for 2025.