XU ApS
| Regnskabsår | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,3 mio. kr. | 318 t.kr. | 233 t.kr. | 1,0 mio. kr. | 2,9 mio. kr. |
| 2024 | 1,5 mio. kr. | 598 t.kr. | 449 t.kr. | 783 t.kr. | 2,6 mio. kr. |
| 2023 | 1,0 mio. kr. | 192 t.kr. | 141 t.kr. | 334 t.kr. | 2,0 mio. kr. |
| 2022 | 1,1 mio. kr. | 346 t.kr. | 265 t.kr. | 193 t.kr. | 1,7 mio. kr. |
| 2021 | 1,1 mio. kr. | 482 t.kr. | 401 t.kr. | -72 t.kr. | 1,5 mio. kr. |
| 2020 | 825 t.kr. | -327 t.kr. | -258 t.kr. | -215 t.kr. | 1,4 mio. kr. |
| 2019 | 1,4 mio. kr. | -81 t.kr. | -65 t.kr. | -215 t.kr. | 1,4 mio. kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for XU ApS. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
XU ApS (CVR: 35246126) er registreret som anpartsselskab, beliggende i Gentofte, inden for branchen Servering af mad i restauranter og caféer, Status: Aktiv.
Virksomheden bag CVR-nummer 35246126 blev registreret i CVR den 15. maj 2013 og er i dag registreret som anpartsselskab. Navnet XU ApS har været virksomhedens registrerede navn siden den 23. maj 2013. Virksomheden har 4 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2025 er bruttofortjenesten 1,3 mio. kr., årets resultat 233 t.kr. og egenkapitalen 1,0 mio. kr.
Virksomheden har adresse på Vangede Bygade 96, 2820 Gentofte.
For XU ApS foreligger der 7 regnskaber for regnskabsårene 2019–2025.
Egenkapitalen er vokset fra -215 t.kr. i 2019 til 1,0 mio. kr. i 2025.
Virksomheden har haft overskud i 5 ud af 7 regnskabsår med oplyst resultat.
Seneste regnskabsår (2025) gav et resultat på 233 t.kr. mod 449 t.kr. året før – en tilbagegang.
Navnehistorik
CVR-nummeret har haft følgende registrerede navne. Tidligere navne er historik og betegner ikke virksomhedens nuværende identitet.
- ApS STAKE NR. 1863(15. maj 2013 – 22. maj 2013)Tidligere navn
- XU ApS(siden 23. maj 2013)Nuværende navn
Ofte stillede spørgsmål om XU ApS
- Hvad er XU ApS' CVR-nummer?
- XU ApS' CVR-nummer er 35246126. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev XU ApS stiftet?
- Virksomheden bag CVR-nummer 35246126 blev registreret den 15. maj 2013. Navnet XU ApS har været registreret siden den 23. maj 2013.
- Har XU ApS tidligere haft andre navne?
- Ja. Virksomheden med CVR-nummer 35246126 har tidligere heddet ApS STAKE NR. 1863 (15. maj 2013 – 22. maj 2013). Det nuværende navn, XU ApS, har været registreret siden den 23. maj 2013.
- Hvilken branche opererer XU ApS i?
- XU ApS opererer indenfor branchen "Servering af mad i restauranter og caféer".
- Hvor har XU ApS adresse?
- XU ApS har adresse på Vangede Bygade 96, 2820 Gentofte.
- Hvilken virksomhedsform har XU ApS?
- XU ApS er registreret som anpartsselskab.
- Hvor mange ansatte har XU ApS?
- XU ApS har 4 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er XU ApS stadig aktiv?
- Ja, XU ApS er en aktiv virksomhed.
- Tjener XU ApS penge?
- Ja, XU ApS realiserede et overskud på 232.566 kr. i regnskabsåret 2025.
- Hvad er XU ApS' egenkapital?
- XU ApS' egenkapital er 1.015.352 kr. ifølge regnskabet for 2025.