LUMAT A/S
| Regnskabsår | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 1,4 mio. kr. | -1,5 mio. kr. | -1,6 mio. kr. | -181 t.kr. | 4,2 mio. kr. |
| 2024 | 1,6 mio. kr. | 149 t.kr. | 103 t.kr. | 1,5 mio. kr. | 5,5 mio. kr. |
| 2023 | 1,3 mio. kr. | -67 t.kr. | -137 t.kr. | 1,4 mio. kr. | 5,5 mio. kr. |
| 2022 | 1,3 mio. kr. | 77 t.kr. | 40 t.kr. | 1,5 mio. kr. | 5,8 mio. kr. |
| 2021 | 1,0 mio. kr. | – | 7 t.kr. | 1,4 mio. kr. | 6,1 mio. kr. |
| 2020 | 1,1 mio. kr. | – | -328 t.kr. | 1,4 mio. kr. | 6,1 mio. kr. |
| 2019 | 1,5 mio. kr. | – | -233 t.kr. | 1,8 mio. kr. | 5,8 mio. kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for LUMAT A/S. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
LUMAT A/S (CVR: 10794633) er registreret som aktieselskab, beliggende i Grenaa, inden for branchen Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter, Status: Aktiv.
Virksomheden bag CVR-nummer 10794633 blev registreret i CVR den 1. maj 1987 og er i dag registreret som aktieselskab. Navnet LUMAT A/S har været virksomhedens registrerede navn siden den 11. januar 1994. Virksomheden har 10 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2025 er bruttofortjenesten 1,4 mio. kr., årets resultat -1,6 mio. kr. og egenkapitalen -181 t.kr.
Virksomheden har adresse på Kystvej 1, 8500 Grenaa.
For LUMAT A/S foreligger der 7 regnskaber for regnskabsårene 2019–2025.
Egenkapitalen er faldet fra 1,8 mio. kr. i 2019 til -181 t.kr. i 2025.
Virksomheden har haft overskud i 3 ud af 7 regnskabsår med oplyst resultat.
Seneste regnskabsår (2025) gav et resultat på -1,6 mio. kr. mod 103 t.kr. året før – en tilbagegang.
Navnehistorik
CVR-nummeret har haft følgende registrerede navne. Tidligere navne er historik og betegner ikke virksomhedens nuværende identitet.
- A/S PSE 10 NR. 1230(1. maj 1987 – 11. november 1987)Tidligere navn
- NORDTANK HOLDING A/S(12. november 1987 – 10. januar 1994)Tidligere navn
- LUMAT A/S(siden 11. januar 1994)Nuværende navn
Ofte stillede spørgsmål om LUMAT A/S
- Hvad er LUMAT A/S' CVR-nummer?
- LUMAT A/S' CVR-nummer er 10794633. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev LUMAT A/S stiftet?
- Virksomheden bag CVR-nummer 10794633 blev registreret den 1. maj 1987. Navnet LUMAT A/S har været registreret siden den 11. januar 1994.
- Har LUMAT A/S tidligere haft andre navne?
- Ja. Virksomheden med CVR-nummer 10794633 har tidligere heddet A/S PSE 10 NR. 1230 (1. maj 1987 – 11. november 1987) og NORDTANK HOLDING A/S (12. november 1987 – 10. januar 1994). Det nuværende navn, LUMAT A/S, har været registreret siden den 11. januar 1994.
- Hvilken branche opererer LUMAT A/S i?
- LUMAT A/S opererer indenfor branchen "Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter".
- Hvor har LUMAT A/S adresse?
- LUMAT A/S har adresse på Kystvej 1, 8500 Grenaa.
- Hvilken virksomhedsform har LUMAT A/S?
- LUMAT A/S er registreret som aktieselskab.
- Hvor mange ansatte har LUMAT A/S?
- LUMAT A/S har 10 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er LUMAT A/S stadig aktiv?
- Ja, LUMAT A/S er en aktiv virksomhed.
- Tjener LUMAT A/S penge?
- Nej, LUMAT A/S havde et underskud på 1.634.105 kr. i regnskabsåret 2025.
- Hvad er LUMAT A/S' egenkapital?
- LUMAT A/S' egenkapital er -180.785 kr. ifølge regnskabet for 2025.
Se også
Lignende virksomheder
Drift af hoteller og lignende overnatningsfaciliteter · nærmeste bruttofortjeneste
- Hotel Kerteminde Strand ApSKertemindeKerteminde1,4 mio. kr.
- Anpartsselskabet af 6. januar 2022København VKøbenhavn V1,3 mio. kr.
- Core Hotel Ishøj ApSTaastrupTaastrup1,3 mio. kr.
- S.R.S. ApSAulumAulum1,3 mio. kr.
- Bjerremark ApSTønderTønder1,3 mio. kr.
- Hotel-B af 2023 ApSHvidovreHvidovre1,3 mio. kr.
Er det jeres virksomhed?
Vis jeres SI-score på jeres egen hjemmeside med et gratis badge. Det opdateres hver dag og linker til jeres side her.