LM Byg A/S
| Regnskabsår | Omsætning | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 862,2 mio. kr. | 143,4 mio. kr. | 69,6 mio. kr. | 55,2 mio. kr. | 150,4 mio. kr. | 459,1 mio. kr. |
| 2024 | 735,5 mio. kr. | 136,7 mio. kr. | 24,0 mio. kr. | 16,7 mio. kr. | -11,8 mio. kr. | 313,4 mio. kr. |
| 2023 | 569,3 mio. kr. | 117,3 mio. kr. | 44,3 mio. kr. | 32,6 mio. kr. | 125,5 mio. kr. | 490,9 mio. kr. |
| 2022 | 735,5 mio. kr. | 126,0 mio. kr. | 24,0 mio. kr. | 16,7 mio. kr. | 110,2 mio. kr. | 313,4 mio. kr. |
| 2021 | 569,3 mio. kr. | 127,6 mio. kr. | 44,6 mio. kr. | 32,6 mio. kr. | 125,5 mio. kr. | 490,9 mio. kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for LM Byg A/S. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
LM Byg A/S (CVR: 42225533) er registreret som aktieselskab, beliggende i Taastrup, inden for branchen Opførelse af bygninger, Status: Aktiv.
LM Byg A/S blev stiftet den 11. marts 2021 og er registreret som aktieselskab. Virksomheden har 109 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2025 er omsætningen 862,2 mio. kr., bruttofortjenesten 143,4 mio. kr., årets resultat 55,2 mio. kr. og egenkapitalen 150,4 mio. kr.
Virksomheden har adresse på Mårkærvej 2C, 2630 Taastrup.
For LM Byg A/S foreligger der 5 regnskaber for regnskabsårene 2021–2025.
Egenkapitalen er vokset fra 125,5 mio. kr. i 2021 til 150,4 mio. kr. i 2025, svarende til en stigning på 19,8 %.
Virksomheden har leveret overskud i alle 5 regnskabsår med oplyst resultat.
Seneste regnskabsår (2025) gav et resultat på 55,2 mio. kr. mod 16,7 mio. kr. året før – en fremgang.
Ofte stillede spørgsmål om LM Byg A/S
- Hvad er LM Byg A/S' CVR-nummer?
- LM Byg A/S' CVR-nummer er 42225533. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev LM Byg A/S stiftet?
- LM Byg A/S blev stiftet den 11. marts 2021.
- Hvilken branche opererer LM Byg A/S i?
- LM Byg A/S opererer indenfor branchen "Opførelse af bygninger".
- Hvor har LM Byg A/S adresse?
- LM Byg A/S har adresse på Mårkærvej 2C, 2630 Taastrup.
- Hvilken virksomhedsform har LM Byg A/S?
- LM Byg A/S er registreret som aktieselskab.
- Hvor mange ansatte har LM Byg A/S?
- LM Byg A/S har 109 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er LM Byg A/S stadig aktiv?
- Ja, LM Byg A/S er en aktiv virksomhed.
- Hvad er LM Byg A/S' omsætning?
- LM Byg A/S' seneste omsætning er 862.201.000 kr. ifølge regnskabet for 2025.
- Tjener LM Byg A/S penge?
- Ja, LM Byg A/S realiserede et overskud på 55.167.000 kr. i regnskabsåret 2025.
- Hvad er LM Byg A/S' egenkapital?
- LM Byg A/S' egenkapital er 150.383.000 kr. ifølge regnskabet for 2025.
Se også
Lignende virksomheder
Opførelse af bygninger · nærmeste bruttofortjeneste
- DS Flexhal A/SHobroHobro158,1 mio. kr.
- HHM A/SHillerødHillerød143,1 mio. kr.
- N.C.D. HOLDING ApSRødekroRødekro137,8 mio. kr.
- EURODAN-HUSE A/SRødekroRødekro135,9 mio. kr.
- EINAR KORNERUP A/SGlostrupGlostrup120,4 mio. kr.
- EBK HUSE A/SSlagelseSlagelse119,5 mio. kr.
Er det jeres virksomhed?
Vis jeres SI-score på jeres egen hjemmeside med et gratis badge. Det opdateres hver dag og linker til jeres side her.