Centia IT ApS
| Regnskabsår | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 955 t.kr. | 180 t.kr. | 140 t.kr. | 517 t.kr. | 1,1 mio. kr. |
| 2025 | 1,0 mio. kr. | 203 t.kr. | 157 t.kr. | 532 t.kr. | 1,1 mio. kr. |
| 2024 | 888 t.kr. | 206 t.kr. | 164 t.kr. | 534 t.kr. | 911 t.kr. |
| 2023 | 937 t.kr. | 234 t.kr. | 177 t.kr. | 547 t.kr. | 834 t.kr. |
| 2022 | 1,0 mio. kr. | 325 t.kr. | 249 t.kr. | 595 t.kr. | 1,2 mio. kr. |
| 2021 | 1,3 mio. kr. | 310 t.kr. | 246 t.kr. | 546 t.kr. | 918 t.kr. |
| 2020 | 697 t.kr. | 282 t.kr. | 215 t.kr. | 426 t.kr. | 607 t.kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for Centia IT ApS. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
Centia IT ApS (CVR: 38152009) er registreret som anpartsselskab, beliggende i Herning, inden for branchen Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter, Status: Aktiv.
Centia IT ApS blev stiftet den 1. november 2016 og er registreret som anpartsselskab. Virksomheden har 2 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2026 er bruttofortjenesten 955 t.kr., årets resultat 140 t.kr. og egenkapitalen 517 t.kr.
Virksomheden har adresse på Teglvænget 107I, 7400 Herning.
For Centia IT ApS foreligger der 7 regnskaber for regnskabsårene 2020–2026.
Egenkapitalen er vokset fra 426 t.kr. i 2020 til 517 t.kr. i 2026, svarende til en stigning på 21,2 %.
Virksomheden har leveret overskud i alle 7 regnskabsår med oplyst resultat.
Seneste regnskabsår (2026) gav et resultat på 140 t.kr. mod 157 t.kr. året før – en tilbagegang.
Ofte stillede spørgsmål om Centia IT ApS
- Hvad er Centia IT ApS' CVR-nummer?
- Centia IT ApS' CVR-nummer er 38152009. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev Centia IT ApS stiftet?
- Centia IT ApS blev stiftet den 1. november 2016.
- Hvilken branche opererer Centia IT ApS i?
- Centia IT ApS opererer indenfor branchen "Computerkonsulentbistand og forvaltning af computerfaciliteter".
- Hvor har Centia IT ApS adresse?
- Centia IT ApS har adresse på Teglvænget 107I, 7400 Herning.
- Hvilken virksomhedsform har Centia IT ApS?
- Centia IT ApS er registreret som anpartsselskab.
- Hvor mange ansatte har Centia IT ApS?
- Centia IT ApS har 2 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er Centia IT ApS stadig aktiv?
- Ja, Centia IT ApS er en aktiv virksomhed.
- Tjener Centia IT ApS penge?
- Ja, Centia IT ApS realiserede et overskud på 140.195 kr. i regnskabsåret 2026.
- Hvad er Centia IT ApS' egenkapital?
- Centia IT ApS' egenkapital er 516.874 kr. ifølge regnskabet for 2026.