ANDERSEN & STENDER A/S
| Regnskabsår | Bruttofortjeneste | Driftsresultat | Årets resultat | Egenkapital | Balance |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025 | 10,2 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 2,3 mio. kr. | 5,3 mio. kr. | 10,0 mio. kr. |
| 2024 | 9,3 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 2,3 mio. kr. | 5,3 mio. kr. | 13,4 mio. kr. |
| 2023 | 8,9 mio. kr. | 2,0 mio. kr. | 1,4 mio. kr. | 4,5 mio. kr. | 12,1 mio. kr. |
| 2022 | 10,0 mio. kr. | 3,3 mio. kr. | 2,4 mio. kr. | 5,6 mio. kr. | 13,8 mio. kr. |
| 2021 | 9,9 mio. kr. | 3,9 mio. kr. | 3,0 mio. kr. | 6,2 mio. kr. | 11,5 mio. kr. |
| 2020 | 8,5 mio. kr. | 2,8 mio. kr. | 2,1 mio. kr. | 5,2 mio. kr. | 11,5 mio. kr. |
| 2019 | 6,5 mio. kr. | 1,1 mio. kr. | 710 t.kr. | 3,3 mio. kr. | 8,9 mio. kr. |
Officielle oplysninger fra Tinglysningsretten for ANDERSEN & STENDER A/S. Se tinglyste pantebreve, negativerklæringer, udlæg og fast ejendom direkte fra Den Digitale Tingbog, Bilbogen, Andelsboligbogen og Personbogen.
Virksomhedspant, fordringspant, negativerklæringer og udlæg i virksomhedens løsøre. Bruges typisk til at vurdere kreditværdighed og se, om aktiverne allerede er stillet til sikkerhed for andre kreditorer.
Tinglyste skøder, ejerforhold, realkreditpant og servitutter på fast ejendom ejet af virksomheden. Viser ejendomshistorik, lånebyrde og rådighedsindskrænkninger fra Den Digitale Tingbog.
Tinglyste pantebreve, ejendomsforbehold og udlæg i biler og andre motorkøretøjer registreret på virksomheden - herunder identifikation via stelnummer.
Tinglyste pant og hæftelser i andelsboligbeviser ejet af virksomheden. Relevant hvis selskabet investerer i eller stiller andelsboliger som sikkerhed.
Live-opslag hos Tinglysningsretten - Klik for at hente
ANDERSEN & STENDER A/S (CVR: 84770515) er registreret som aktieselskab, beliggende i Herning, inden for branchen Engroshandel med tekstiler, Status: Aktiv.
ANDERSEN & STENDER A/S blev stiftet den 1. september 1978 og er registreret som aktieselskab. Virksomheden har 12 ansatte ifølge seneste registrerede data.
Ifølge regnskabet for 2025 er bruttofortjenesten 10,2 mio. kr., årets resultat 2,3 mio. kr. og egenkapitalen 5,3 mio. kr.
Virksomheden har adresse på Birkegårdsvej 5, 7400 Herning.
For ANDERSEN & STENDER A/S foreligger der 7 regnskaber for regnskabsårene 2019–2025.
Egenkapitalen er vokset fra 3,3 mio. kr. i 2019 til 5,3 mio. kr. i 2025, svarende til en stigning på 60,4 %.
Virksomheden har leveret overskud i alle 7 regnskabsår med oplyst resultat.
Ofte stillede spørgsmål om ANDERSEN & STENDER A/S
- Hvad er ANDERSEN & STENDER A/S' CVR-nummer?
- ANDERSEN & STENDER A/S' CVR-nummer er 84770515. CVR-nummeret er virksomhedens unikke identifikationsnummer i Det Centrale Virksomhedsregister.
- Hvornår blev ANDERSEN & STENDER A/S stiftet?
- ANDERSEN & STENDER A/S blev stiftet den 1. september 1978.
- Hvilken branche opererer ANDERSEN & STENDER A/S i?
- ANDERSEN & STENDER A/S opererer indenfor branchen "Engroshandel med tekstiler".
- Hvor har ANDERSEN & STENDER A/S adresse?
- ANDERSEN & STENDER A/S har adresse på Birkegårdsvej 5, 7400 Herning.
- Hvilken virksomhedsform har ANDERSEN & STENDER A/S?
- ANDERSEN & STENDER A/S er registreret som aktieselskab.
- Hvor mange ansatte har ANDERSEN & STENDER A/S?
- ANDERSEN & STENDER A/S har 12 ansatte ifølge seneste registrerede data.
- Er ANDERSEN & STENDER A/S stadig aktiv?
- Ja, ANDERSEN & STENDER A/S er en aktiv virksomhed.
- Tjener ANDERSEN & STENDER A/S penge?
- Ja, ANDERSEN & STENDER A/S realiserede et overskud på 2.277.631 kr. i regnskabsåret 2025.
- Hvad er ANDERSEN & STENDER A/S' egenkapital?
- ANDERSEN & STENDER A/S' egenkapital er 5.338.932 kr. ifølge regnskabet for 2025.